Şərur rayonunda optik internet şəbəkəsi qurulur
“Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində regionda rəqəmsal infrastrukturun yenilənməsi sürətlə davam edir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi tərəfindən abunəçilərin fasiləsiz və yüksəksürətli internetlə təmin olunması üçün mühüm addımlar atılır.
Bu çərçivədə, Şərur rayonunda da işlər uğurla davam etdirilir. Hazırda Şərur rayonunun Maxta kəndində optik internet şəbəkəsinin çəkilişi davam edir. Qısa zamanda kənddə 279 abonent yüksəksürətli internetlə təmin olunacaq. Maxta kəndindən dərhal sonra Axaməd, Kərimbəyli və Qarabürc kəndlərində də fiber-optik xətlərin çəkilişi istiqamətində işlər gedir.
Bununla da həmin yaşayış məntəqələri fasiləsiz, daha sürətli və dayanıqlı internetlə tam təmin ediləcəklər.

В районе Шарур создается оптическая интернет-сеть.
В рамках «Государственной программы социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы» активно продолжается обновление цифровой инфраструктуры в регионе.
Нахчыванский почтово-телекоммуникационный центр, подчиняющийся Министерству цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики, предпринимает важные шаги по обеспечению абонентов бесперебойным и высокоскоростным доступом в интернет.
В этом контексте успешно продолжаются работы и в Шарурской области. В настоящее время в селе Махта Шарурской области ведется строительство оптической интернет-сети. В короткие сроки высокоскоростной интернет будет обеспечен для 279 абонентов в этом селе. Сразу после села Махта ведутся работы по прокладке оптоволоконных линий в селах Ахамад, Каримбейли и Гарабурж.
Таким образом, эти населенные пункты будут полностью обеспечены бесперебойным, более быстрым и стабильным доступом в интернет.