Prezident İlham Əliyev "Qeyri-neft-qaz mallarının ixracının stimullaşdırılması və daşıma xərclərinin dəstəklənməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" Fərman imzalayıb.
09 iyun 2026, 17:36
Fərmanla Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz mallarının ixracı zamanı onların daşınması üçün çəkilmiş xərclərə görə həmin malların növündən, gömrük dəyərindən, ixrac edildiyi ölkədən və nəqliyyat növündən asılı olaraq, dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına daşıma dəstəyi məbləği (bundan sonra – ixrac daşıma dəstəyi) ödəniləcək.
Bundan başqa, Naxçıvanda istehsal olunan Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz mallarının ölkənin digər ərazilərinə quru yolu ilə daşınması üçün çəkilmiş xərclərə görə dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına daşıma dəstəyi məbləği (bundan sonra – daxili daşıma dəstəyi) ödəniləcək.

President İlham Aliyev signed the Decree "On additional measures related to the stimulation of the export of petroleum-oil-gas goods and the support of transportation costs".
09 June 2026, 17:36
President Ilham Aliyev has signed a Decree "On additional measures to stimulate the export of non-oil and gas goods and support transportation costs."
According to the decree, the amount of transportation support (hereinafter referred to as export transportation support) will be paid from the state budget for the costs incurred for the transportation of non-oil and gas goods of Azerbaijani origin during the export of these goods, depending on their type, customs value, country of export and mode of transport.
In addition, the amount of transportation support (hereinafter referred to as internal transportation support) will be paid from the state budget for the costs incurred for the transportation of non-oil and gas goods of Azerbaijani origin produced in Nakhchivan to other regions of the country by land.