Nazirlikdə korrupsiyaya qarşı mübarizə mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib
İyulun 28-də "Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022–2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı" çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində maarifləndirici seminar keçirilib.
"Hesabatlılıq və şəffaflığın təminatı: hüquqi əsaslar və institusional strukturlar" mövzusunda təşkil olunan seminarda Nazirliyin Aparatının və tabeliyində fəaliyyət göstərən qurumların aidiyyəti əməkdaşları iştirak ediblər.
Seminarın məqsədi dövlət satınalmaları, maliyyə və təchizat sahələrində şəffaflığın artırılması, korrupsiya risklərinin effektiv idarə olunması və bu sahədə qanunvericiliyin tələbləri barədə iştirakçıların məlumatlandırılması olub.
Tədbirdə Nazirliyin Aparatının Maliyyə və təchizat şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Etiram Ələkbərov "Korrupsiyaya qarşı mübarizə və dövlət satınalmaları" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, dövlət satınalmalarında şəffaflığın təmin edilməsi, qanunvericiliyin tələbləri, etik davranış prinsipləri, maraqların toqquşmasının qarşısının alınması və korrupsiya risklərinin minimuma endirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzinin Maliyyə və təsərrüfat şöbəsinin müdiri Hikmət Əlizadə "Maliyyə və təchizat sahəsində korrupsiya riskləri və onların idarə olunması" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda maliyyə və təchizat proseslərində yarana biləcək korrupsiya riskləri, daxili nəzarət mexanizmlərinin rolu, risklərin qiymətləndirilməsi və effektiv idarə olunması istiqamətində tətbiq olunan yanaşmalar barədə ətraflı məlumat verilib.
Seminar çərçivəsində iştirakçıların sualları cavablandırılıb, mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

An educational seminar on the fight against corruption was held at the Ministry
On July 28, an educational seminar was held at the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic within the framework of the "National Action Plan for Strengthening the Fight against Corruption for 2022–2026".
Relevant employees of the Ministry's Office and subordinate organizations participated in the seminar organized on the topic of "Ensuring Accountability and Transparency: Legal Basis and Institutional Structures".
The aim of the seminar was to increase transparency in the areas of public procurement, finance and supply, effectively manage corruption risks, and inform participants about the requirements of the legislation in this area.
Etiram Alakbarov, Leading Advisor to the Finance and Supply Department of the Ministry's Office, delivered a report on "Fighting Corruption and Public Procurement" at the event. He provided detailed information on measures taken to ensure transparency in public procurement, the requirements of the legislation, principles of ethical behavior, prevent conflicts of interest, and minimize corruption risks.
Later, Hikmat Alizadeh, Head of the Finance and Economics Department of the Nakhchivan Post and Telecommunications Center, made a presentation on "Corruption Risks in Finance and Procurement and Their Management". The presentation provided detailed information on corruption risks that may arise in finance and procurement processes, the role of internal control mechanisms, and approaches applied towards risk assessment and effective management.
During the seminar, the participants' questions were answered and an exchange of views was held on the topic.