Naxçıvanda GPON şəbəkəsinin qurulması istiqamətində işlər davam etdirilir
"Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üzrə Dövlət Proqramı"na uyğun olaraq, muxtar respublikada rəqəmsal infrastrukturun yenilənməsi və müasir tələblərə uyğun qurulması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi tərəfindən muxtar respublikanın şəhər və kəndlərində müasir GPON (Qiqabit Tutumlu Optik Şəbəkə) texnologiyası əsasında fiber-optik şəbəkə qurulur.
Hazırda Naxçıvan şəhərinin əksər prospekt, küçə və məhəllələrində, Şərur rayon mərkəzində, Maxta kəndində, eləcə də Axaməd, Kərimbəyli və Qarabürc kəndlərində, həmçinin Kəngərli, Culfa və Ordubad rayon mərkəzlərində bu istiqamətdə mühüm işlər həyata keçirilir.
Ordubad şəhərində isə Heydər Əliyev prospekti, Fətəli Axundov və Cəlil Məmmədquluzadə küçələrində yeraltı fiber-optik kabel xətlərinin çəkilişi intensiv şəkildə davam etdirilir. Optik kabel çəkilmiş yaşayış binalarında optik paylayıcı qutuların quraşdırılması, eləcə də drop kabellərin mənzillərə çəkilməsi işlərinə başlanılıb.
Yaxın vaxtlarda Ordubad şəhərində yüzlərlə abonentin GPON texnologiyası vasitəsilə keyfiyyətli və yüksəksürətli internet xidmətindən istifadəsi təmin ediləcək.
Həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi muxtar respublikanın bütün yaşayış məntəqələrində müasir, dayanıqlı və əlçatan rəqəmsal infrastruktur formalaşdırmaq, əhalinin yüksəksürətli internetə çıxış imkanlarını genişləndirməkdir.

Продолжаются работы по созданию сети GPON в Нахчыване.
В соответствии с «Государственной программой социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы» продолжается работа по обновлению цифровой инфраструктуры автономной республики и её построению в соответствии с современными требованиями.
Нахчыванский почтово-телекоммуникационный центр, действующий при Министерстве цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики, создает волоконно-оптическую сеть на основе современной технологии GPON (гигабитная оптическая сеть) в городах и селах автономной республики.
В настоящее время в этом направлении ведутся важные работы на большинстве проспектов, улиц и кварталов города Нахчывана, в центре Шарурского района, в селе Махта, а также в селах Ахамад, Каримбейли и Гарабурж, а также в центрах Кангарльского, Джульфского и Ордубадского районов.
В городе Ордубад интенсивно продолжается прокладка подземных волоконно-оптических кабелей на проспекте Гейдара Алиева, улицах Фатали Ахундова и Джалила Мамадгулузаде. Началась установка оптических распределительных коробок в жилых домах с оптическими кабелями, а также прокладка абонентских кабелей к квартирам.
В ближайшем будущем сотни абонентов города Ордубад получат высококачественный и высокоскоростной интернет по технологии GPON.
Главная цель проекта – формирование современной, устойчивой и доступной цифровой инфраструктуры во всех населенных пунктах автономной республики и расширение доступа населения к высокоскоростному интернету.