Naxçıvanda GPON şəbəkəsinin qurulması istiqamətində işlər davam etdirilir
"Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üzrə Dövlət Proqramı"na uyğun olaraq, muxtar respublikada rəqəmsal infrastrukturun yenilənməsi və müasir tələblərə uyğun qurulması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi tərəfindən muxtar respublikanın şəhər və kəndlərində müasir GPON (Qiqabit Tutumlu Optik Şəbəkə) texnologiyası əsasında fiber-optik şəbəkə qurulur.
Hazırda Naxçıvan şəhərinin əksər prospekt, küçə və məhəllələrində, Şərur rayon mərkəzində, Maxta kəndində, eləcə də Axaməd, Kərimbəyli və Qarabürc kəndlərində, həmçinin Kəngərli, Culfa və Ordubad rayon mərkəzlərində bu istiqamətdə mühüm işlər həyata keçirilir.
Ordubad şəhərində isə Heydər Əliyev prospekti, Fətəli Axundov və Cəlil Məmmədquluzadə küçələrində yeraltı fiber-optik kabel xətlərinin çəkilişi intensiv şəkildə davam etdirilir. Optik kabel çəkilmiş yaşayış binalarında optik paylayıcı qutuların quraşdırılması, eləcə də drop kabellərin mənzillərə çəkilməsi işlərinə başlanılıb.
Yaxın vaxtlarda Ordubad şəhərində yüzlərlə abonentin GPON texnologiyası vasitəsilə keyfiyyətli və yüksəksürətli internet xidmətindən istifadəsi təmin ediləcək.
Həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi muxtar respublikanın bütün yaşayış məntəqələrində müasir, dayanıqlı və əlçatan rəqəmsal infrastruktur formalaşdırmaq, əhalinin yüksəksürətli internetə çıxış imkanlarını genişləndirməkdir.

Work continues on establishing a GPON network in Nakhchivan
In accordance with the "State Program on the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027", work is continuing to renew the digital infrastructure in the autonomous republic and build it in accordance with modern requirements.
The Nakhchivan Post and Telecommunications Center, operating under the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic, is establishing a fiber-optic network based on modern GPON (Gigabit Capacity Optical Network) technology in the cities and villages of the autonomous republic.
Currently, important work is being carried out in this direction in most avenues, streets and neighborhoods of Nakhchivan city, in the Sharur district center, in the village of Makhta, as well as in the villages of Akhamad, Karimbeyli and Garaburj, as well as in the Kangarli, Julfa and Ordubad district centers.
In the city of Ordubad, the laying of underground fiber-optic cable lines is intensively continuing on Heydar Aliyev Avenue, Fatali Akhundov and Jalil Mammadguluzadeh streets. Installation of optical distribution boxes in residential buildings with optical cables has begun, as well as laying drop cables to apartments.
In the near future, hundreds of subscribers in the city of Ordubad will be provided with high-quality and high-speed internet service through GPON technology.
The main goal of the project is to form a modern, sustainable and accessible digital infrastructure in all settlements of the autonomous republic, and to expand the population's access to high-speed internet.