Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin əsasında “Milli Kibertəhlükəsizlik Agentliyi” publik hüquqi şəxs yaradılıb
03 iyul 2026, 17:32
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev kibertəhlükəsizlik sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı Fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin əsasında Nazirliyin tabeliyində “Milli Kibertəhlükəsizlik Agentliyi” publik hüquqi şəxs yaradılıb.
Yeni Agentlik ölkədə kibertəhlükəsizlik sahəsində tənzimləmə və nəzarəti həyata keçirəcək, informasiya infrastrukturunun dayanıqlılığının artırılması, kibertəhlükələrin aşkarlanması və qarşısının alınması, yayılması qadağan edilən informasiyanın internet informasiya ehtiyatlarında yerləşdirilməsinə qarşı tədbirlərin görülməsi, fərdi məlumatların mühafizəsi, eləcə də əhalinin və təşkilatların maarifləndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərəcək.
Fərmana əsasən, Milli Kibertəhlükəsizlik Agentliyi Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin hüquqi varisidir, onun bütün hüquq və öhdəlikləri, eləcə də əmlakı Agentliyə keçir. Agentliyin fəaliyyətinə sədr və üç müavindən ibarət İdarə Heyəti rəhbərlik və nəzarət edəcək.
Sənədlə, həmçinin bir sıra normativ hüquqi aktlara dəyişiklik edilib, Elektron Təhlükəsizlik Xidməti ilə bağlı müddəalar yeni yaradılan Agentliyə uyğunlaşdırılıb.

On the basis of the Electron Hazardlessness Service, the "National Liberty Safety Agent" was created as a public legal entity.
03 July 2026, 17:32
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed the Decree on the integration of the administration in the field of freedom. Based on the company, a public legal entity was created under the Ministry of Number Development and Transport, as well as the "National Freedom Agency" under the Ministry of Electron Safety Service.
The new Agency will implement regulation and supervision in the field of incompetence in the country, increase the durability of the information infrastructure, identify and counteract incompetence, and spread it. To take precautions against the placement of the information in internet information reserves, to protect individual information, and to inform the public and organizations. activity will show.
Essentially, the Company is the legal heir of the National Freedom Agency and the Electron Safety Service, and all its rights and freedoms, including its real estate, are transferred to the Agency. The Executive Board, consisting of a director and three assistants, will guide and supervise the activities of the agency.
With the Act, a number of normative legal acts were also amended, and the protections related to the Electron Safety Service were adapted to the newly created Agency.