Naxçıvanda ictimai nəqliyyatda nağdsız ödəniş sisteminin tətbiqinə başlanılır
Naxçıvan Muxtar Respublikasında ictimai nəqliyyat sisteminin müasirləşdirilməsi və sərnişinlərə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində növbəti mühüm addım atılır.
Bu çərçivədə Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi MMC tərəfindən ictimai nəqliyyatda nağdsız ödəniş sisteminin tətbiqi ilə bağlı təlimlərə başlanılıb.
Bu sistem gediş haqlarının bank kartları və xüsusi nəqliyyat kartları vasitəsilə ödənilməsinə imkan yaradaraq ödəniş prosesini daha rahat, operativ və şəffaf edəcək.
Layihənin uğurla həyata keçirilməsi məqsədilə avtobus sürücüləri və aidiyyəti əməkdaşlar üçün xüsusi təlimlər təşkil olunur. Təlimlər zamanı ödəniş terminallarından düzgün istifadə qaydaları, sərnişinlərə xidmət standartları, eləcə də yeni sistemin texniki və funksional xüsusiyyətləri barədə ətraflı məlumat verilir.
Nəqliyyat kartlarının satışı və kart balansının artırılması digər mövcud vasitələrlə yanaşı Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi MMC-nin şəhər ərazisində fəaliyyət göstərən bütün poçt şöbələrində də həyata keçiriləcək. Gələcək mərhələlərdə isə bu xidmət şəbəkəsinin daha da genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Nağdsız ödəniş sisteminin tətbiqi nəqliyyat sahəsində rəqəmsal transformasiya prosesinin mühüm tərkib hissəsidir. Bu həm maliyyə əməliyyatlarının şəffaflığını artıracaq, həm də sərnişinlər üçün daha təhlükəsiz, sürətli və rahat xidmət mühiti formalaşdıracaq.
Sistemin tətbiqi ictimai nəqliyyat xidmətlərinin müasir standartlara uyğunlaşdırılmasına, vətəndaş məmnuniyyətinin artırılmasına və rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcək.

В Нахчыване началось внедрение системы безналичной оплаты в общественном транспорте.
Следующий важный шаг делается на пути к модернизации системы общественного транспорта в Нахчыванской Автономной Республике и повышению качества обслуживания пассажиров.
В этом контексте ООО «Нахчыванский Почтово-телекоммуникационный центр» начало обучение по внедрению безналичной системы оплаты в общественном транспорте.
Эта система сделает процесс оплаты более удобным, эффективным и прозрачным, позволяя оплачивать проезд банковскими картами и специальными транспортными картами.
Для успешной реализации проекта организуется специальное обучение водителей автобусов и соответствующих сотрудников. В ходе обучения предоставляется подробная информация о правилах правильного использования платежных терминалов, стандартах обслуживания пассажиров, а также о технико-функциональных особенностях новой системы.
Продажа транспортных карт и пополнение баланса карт будут осуществляться во всех почтовых отделениях ООО «Нахчыванский Почтово-телекоммуникационный центр», работающих в городе, наряду с другими существующими средствами. На дальнейших этапах планируется дальнейшее расширение этой сервисной сети.
Внедрение безналичной системы оплаты является важной составляющей процесса цифровой трансформации в транспортном секторе. Это позволит повысить прозрачность финансовых транзакций и создать более безопасную, быструю и удобную среду обслуживания для пассажиров.
Внедрение системы внесет значительный вклад в приведение услуг общественного транспорта в соответствие с современными стандартами, повышение удовлетворенности граждан и расширение цифровых услуг.