Gələcəyin peşələri artıq Naxçıvanın bölgələrində öyrədilir
Ölkəmizdə rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsi, rəqəmsal bacarıqların artırılması və innovativ texnologiyaların geniş tətbiqi dövlətin əsas prioritet istiqamətlərindən biridir.
Bu məqsədlə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi MMC-nin Tədris Sektoru tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının rayonlarında rəqəmsal bacarıqların inkişafına yönəlmiş kurslar uğurla davam etdirilir.
Tədris Sektorunun Şərur rayon filialında təşkil olunan kurslara maraq gündən-günə artır. Burada iştirakçılar kompüter bilikləri, proqramlaşdırma, kibertəhlükəsizlik, data analitikası, şəbəkə və sistem inzibatçılığı, robototexnika, eləcə də ingilis dili istiqamətləri üzrə müasir bilik və bacarıqlara yiyələnirlər. Xüsusilə kibertəhlükəsizlik və data analitikası üzrə təlimlər əmək bazarında yüksək tələbat olan peşələr sırasında yer aldığı üçün iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanır.
Kurs iştirakçıları həmçinin elektron dövlət xidmətlərindən, rəqəmsal platformalardan və mobil telefon vasitəsilə təqdim olunan elektron xidmətlərdən səmərəli istifadə qaydalarını da öyrənirlər. Tədris prosesi tam rəqəmsallaşdırılıb və kurslara qeydiyyat yalnız şəxsiyyət vəsiqəsi ilə elektron qaydada həyata keçirilir.
Təlimləri uğurla başa vuran iştirakçılara rəsmi şəhadətnamə və sertifikatlar təqdim edilir.
Həyata keçirilən bu layihə ölkədə rəqəmsal transformasiya siyasətinin bölgələrdə uğurla tətbiqinə, vətəndaşların rəqəmsal bacarıqlarının inkişafına və onları gələcəyin peşələrinə hazırlamağa mühüm töhfə verir. Gələcəyin peşələrini öyrənmək və kurslara qoşulmaq istəyən şəxslər 050 672 17 55 nömrəsi ilə əlaqə saxlaya və ya nptm.gov.az nternet səhifəsinə daxil olaraq ətraflı məlumat əldə edə bilərlər.

Professions of the future are already being taught in the regions of Nakhchivan
Accelerating digitalization in our country, increasing digital skills, and wide application of innovative technologies are among the main priorities of the state.
For this purpose, the Education Sector of the Nakhchivan Post and Telecommunications Center LLC, operating under the Ministry of Digital Development and Transport, is successfully continuing courses aimed at developing digital skills in the regions of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Interest in the courses organized in the Sharur district branch of the Education Sector is growing day by day. Here, participants acquire modern knowledge and skills in computer science, programming, cybersecurity, data analytics, network and system administration, robotics, as well as English. In particular, training in cybersecurity and data analytics is met with great interest by participants, as it is among the professions in high demand in the labor market.
Course participants also learn the rules for the effective use of electronic government services, digital platforms, and electronic services provided via mobile phones. The educational process is fully digitalized, and registration for courses is carried out electronically only with an ID card.
Participants who successfully complete the training are presented with official certificates.
This project makes a significant contribution to the successful implementation of the digital transformation policy in the regions of the country, the development of citizens' digital skills and preparing them for the professions of the future. Those who want to learn about the professions of the future and join the courses can contact 050 672 17 55 or visit the website nptm.gov.az for detailed information.