Gələcəyin peşələri artıq Naxçıvanın bölgələrində öyrədilir
Ölkəmizdə rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsi, rəqəmsal bacarıqların artırılması və innovativ texnologiyaların geniş tətbiqi dövlətin əsas prioritet istiqamətlərindən biridir.
Bu məqsədlə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi MMC-nin Tədris Sektoru tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının rayonlarında rəqəmsal bacarıqların inkişafına yönəlmiş kurslar uğurla davam etdirilir.
Tədris Sektorunun Şərur rayon filialında təşkil olunan kurslara maraq gündən-günə artır. Burada iştirakçılar kompüter bilikləri, proqramlaşdırma, kibertəhlükəsizlik, data analitikası, şəbəkə və sistem inzibatçılığı, robototexnika, eləcə də ingilis dili istiqamətləri üzrə müasir bilik və bacarıqlara yiyələnirlər. Xüsusilə kibertəhlükəsizlik və data analitikası üzrə təlimlər əmək bazarında yüksək tələbat olan peşələr sırasında yer aldığı üçün iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanır.
Kurs iştirakçıları həmçinin elektron dövlət xidmətlərindən, rəqəmsal platformalardan və mobil telefon vasitəsilə təqdim olunan elektron xidmətlərdən səmərəli istifadə qaydalarını da öyrənirlər. Tədris prosesi tam rəqəmsallaşdırılıb və kurslara qeydiyyat yalnız şəxsiyyət vəsiqəsi ilə elektron qaydada həyata keçirilir.
Təlimləri uğurla başa vuran iştirakçılara rəsmi şəhadətnamə və sertifikatlar təqdim edilir.
Həyata keçirilən bu layihə ölkədə rəqəmsal transformasiya siyasətinin bölgələrdə uğurla tətbiqinə, vətəndaşların rəqəmsal bacarıqlarının inkişafına və onları gələcəyin peşələrinə hazırlamağa mühüm töhfə verir. Gələcəyin peşələrini öyrənmək və kurslara qoşulmaq istəyən şəxslər 050 672 17 55 nömrəsi ilə əlaqə saxlaya və ya nptm.gov.az nternet səhifəsinə daxil olaraq ətraflı məlumat əldə edə bilərlər.

В Нахчыванской области уже ведется обучение профессиям будущего.
Ускорение цифровизации в нашей стране, повышение цифровых навыков и широкое применение инновационных технологий входят в число главных приоритетов государства.
С этой целью Образовательный сектор ООО «Нахчыванский центр почты и связи», действующий при Министерстве цифрового развития и транспорта, успешно продолжает курсы, направленные на развитие цифровых навыков в регионах Нахчыванской Автономной Республики.
Интерес к курсам, организованным в Шарурском районном филиале Образовательного сектора, растет с каждым днем. Здесь участники приобретают современные знания и навыки в области информатики, программирования, кибербезопасности, анализа данных, сетевого и системного администрирования, робототехники, а также английского языка. Особое внимание участников привлекает обучение в области кибербезопасности и анализа данных, поскольку это одна из востребованных профессий на рынке труда.
Участники курсов также изучают правила эффективного использования электронных государственных услуг, цифровых платформ и электронных услуг, предоставляемых через мобильные телефоны. Учебный процесс полностью оцифрован, а регистрация на курсы осуществляется в электронном виде только с помощью удостоверения личности.
Участникам, успешно завершившим обучение, вручаются официальные сертификаты. Этот проект вносит значительный вклад в успешную реализацию политики цифровой трансформации в регионах страны, развитие цифровых навыков граждан и подготовку их к профессиям будущего. Желающие узнать о профессиях будущего и записаться на курсы могут обратиться по телефону 050 672 17 55 или посетить веб-сайт nptm.gov.az для получения подробной информации.