Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində Naxçıvanın rəqəmsal inkişaf prioritetləri müzakirə olunub
20 iyul 2026, 10:26
Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndə heyəti ilə işgüzar görüş keçirilib.
Görüşdə rəqəmsal inkişaf sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi, prioritet layihələrin icra vəziyyəti və qarşıdakı dövr üçün birgə fəaliyyət istiqamətləri müzakirə olunub.
Müzakirələr zamanı Rəqəmsal İnkişaf Şurasının qərarlarının və 2026–2028-ci illər üzrə Fəaliyyət Planının icrası, prioritet layihələrin koordinasiyası, vahid monitorinq və Yol Xəritəsi mexanizmlərinin tətbiqi, həmçinin layihələrin idarə olunması üzrə birgə işçi qruplarının fəaliyyəti nəzərdən keçirilib.
Görüşdə telekommunikasiya və rəqəmsal infrastrukturun inkişafı da əsas müzakirə mövzularından olub. Naxçıvan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin (NKM) inkişaf perspektivləri, Bitstream (Open Access) pilot layihəsinin həyata keçirilməsi, məlumat mərkəzi (Data Center) infrastrukturu və bulud xidmətlərinin inkişafı istiqamətində əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.
İnsan kapitalının inkişafı çərçivəsində mütəxəssislərin təlim və sertifikatlaşdırılması, ekspert dəstəyinin göstərilməsi, kadr mübadiləsinin təşkili və müvafiq təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri də gündəmdə olub.
Bununla yanaşı, beynəlxalq əməkdaşlıq, innovasiya ekosisteminin inkişafı, forum və startap təşəbbüslərində birgə iştirak, vahid kommunikasiya strategiyasının formalaşdırılması, eləcə də süni intellekt, “Smart City” və “Smart Village” həllərinin pilot tətbiqi istiqamətində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Görüşün yekununda tərəflər rəqəmsal transformasiya sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, birgə layihələrin sürətləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin davam etdirilməsi və qarşılıqlı koordinasiya mexanizmlərinin gücləndirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Qeyd olunub ki, həyata keçiriləcək birgə layihələr rəqəmsal dövlət idarəçiliyinin inkişafına, muxtar respublikada rəqəmsal transformasiya prosesinin daha da sürətlənməsinə mühüm töhfə verəcək.

Приоритеты цифрового развития Нахчывана были обсуждены на заседании Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики.
20 июля 2026, 10:26
В Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики состоялось рабочее совещание с делегацией Министерства цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики.
На совещании обсуждались вопросы расширения взаимного сотрудничества в области цифрового развития, состояние реализации приоритетных проектов и направления совместных действий на предстоящий период.
В ходе обсуждений были рассмотрены вопросы выполнения решений Совета по цифровому развитию и Плана действий на 2026–2028 годы, координация приоритетных проектов, применение механизмов единого мониторинга и «Дорожной карты», а также деятельность совместных рабочих групп по управлению проектами.
Развитие телекоммуникационной и цифровой инфраструктуры также стало одной из главных тем обсуждения. Были оценены перспективы развития Нахчыванского центра кибербезопасности (НКМ), реализация пилотного проекта Bitstream (открытый доступ) и возможности сотрудничества в развитии инфраструктуры центров обработки данных и облачных сервисов.
В рамках развития человеческого капитала на повестке дня также были вопросы подготовки и сертификации специалистов, обеспечения экспертной поддержки, организации кадрового обмена и укрепления сотрудничества с соответствующими образовательными учреждениями.
Кроме того, обсуждались международное сотрудничество, развитие инновационной экосистемы, совместное участие в форумах и стартап-инициативах, формирование единой коммуникационной стратегии, а также возможности сотрудничества в пилотном применении решений в области искусственного интеллекта, «умного города» и «умной деревни».
В заключение встречи стороны договорились о дальнейшем расширении сотрудничества в области цифровой трансформации, ускорении реализации совместных проектов, продолжении обмена опытом и укреплении механизмов взаимной координации.
Было отмечено, что реализуемые совместные проекты внесут существенный вклад в развитие цифрового государственного управления и дальнейшее ускорение процесса цифровой трансформации в автономной республике.