Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində Naxçıvanın rəqəmsal inkişaf prioritetləri müzakirə olunub
20 iyul 2026, 10:26
Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndə heyəti ilə işgüzar görüş keçirilib.
Görüşdə rəqəmsal inkişaf sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi, prioritet layihələrin icra vəziyyəti və qarşıdakı dövr üçün birgə fəaliyyət istiqamətləri müzakirə olunub.
Müzakirələr zamanı Rəqəmsal İnkişaf Şurasının qərarlarının və 2026–2028-ci illər üzrə Fəaliyyət Planının icrası, prioritet layihələrin koordinasiyası, vahid monitorinq və Yol Xəritəsi mexanizmlərinin tətbiqi, həmçinin layihələrin idarə olunması üzrə birgə işçi qruplarının fəaliyyəti nəzərdən keçirilib.
Görüşdə telekommunikasiya və rəqəmsal infrastrukturun inkişafı da əsas müzakirə mövzularından olub. Naxçıvan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin (NKM) inkişaf perspektivləri, Bitstream (Open Access) pilot layihəsinin həyata keçirilməsi, məlumat mərkəzi (Data Center) infrastrukturu və bulud xidmətlərinin inkişafı istiqamətində əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.
İnsan kapitalının inkişafı çərçivəsində mütəxəssislərin təlim və sertifikatlaşdırılması, ekspert dəstəyinin göstərilməsi, kadr mübadiləsinin təşkili və müvafiq təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri də gündəmdə olub.
Bununla yanaşı, beynəlxalq əməkdaşlıq, innovasiya ekosisteminin inkişafı, forum və startap təşəbbüslərində birgə iştirak, vahid kommunikasiya strategiyasının formalaşdırılması, eləcə də süni intellekt, “Smart City” və “Smart Village” həllərinin pilot tətbiqi istiqamətində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Görüşün yekununda tərəflər rəqəmsal transformasiya sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, birgə layihələrin sürətləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin davam etdirilməsi və qarşılıqlı koordinasiya mexanizmlərinin gücləndirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Qeyd olunub ki, həyata keçiriləcək birgə layihələr rəqəmsal dövlət idarəçiliyinin inkişafına, muxtar respublikada rəqəmsal transformasiya prosesinin daha da sürətlənməsinə mühüm töhfə verəcək.

Nakhchivan's digital development priorities were discussed at the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan
20 July 2026, 10:26
A working meeting was held at the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan with the delegation of the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic.
The meeting discussed the expansion of mutual cooperation in the field of digital development, the implementation status of priority projects, and joint action directions for the upcoming period.
During the discussions, the implementation of the decisions of the Digital Development Council and the Action Plan for 2026–2028, coordination of priority projects, application of unified monitoring and Roadmap mechanisms, as well as the activities of joint working groups on project management were reviewed.
The development of telecommunications and digital infrastructure was also one of the main topics of discussion at the meeting. The development prospects of the Nakhchivan Cybersecurity Center (NKM), the implementation of the Bitstream (Open Access) pilot project, and cooperation opportunities in the development of data center infrastructure and cloud services were assessed.
Within the framework of human capital development, the issues of training and certification of specialists, provision of expert support, organization of personnel exchange and strengthening cooperation with relevant educational institutions were also on the agenda.
In addition, international cooperation, development of the innovation ecosystem, joint participation in forums and startup initiatives, formation of a unified communication strategy, as well as cooperation opportunities in the pilot application of artificial intelligence, "Smart City" and "Smart Village" solutions were discussed.
At the end of the meeting, the parties agreed to further expand cooperation in the field of digital transformation, accelerate joint projects, continue the exchange of experience and strengthen mutual coordination mechanisms.
It was noted that the joint projects to be implemented will make a significant contribution to the development of digital public administration and further accelerate the digital transformation process in the autonomous republic.