2009–2013 – Naxçıvan Dövlət Universitetinin Memarlıq və Mühəndislik fakültəsində İnformasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyi ixtisası üzrə bakalavr təhsili almışdır.
-
2016–2018 – Naxçıvan Dövlət Universitetində İnformasiya texnologiyaları və telekommunikasiya sistemləri mühəndisliyi ixtisası üzrə magistr təhsili almışdır.
2019 – Cənubi Koreya Respublikasında Qlobal İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları (İKT) proqramı üzrə beynəlxalq ixtisasartırma təlimində iştirak etmişdir.
2024 – Portuqaliya Respublikasında informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsi üzrə beynəlxalq ixtisasartırma proqramını uğurla başa vurmuşdur.
Əmək fəaliyyəti
2012–2013 – Naxçıvan Muxtar Respublikası Kompüter Təlim-Tədris və İnternet Mərkəzində müəllim vəzifəsində çalışmışdır.
2014–2015 – Naxçıvan Muxtar Respublikası İnternet və Yeni Texnologiyaların Tədrisi Mərkəzində mühəndis-elektronçu vəzifəsində fəaliyyət göstərmişdir.
2015–2019 – Naxçıvan Muxtar Respublikası Rabitə və Yeni Texnologiyalar Nazirliyinin Efirə Nəzarət və Radiotezliklərin Qeydiyyatı şöbəsində əvvəlcə aparıcı məsləhətçi vəzifəsində çalışmışdır.
2019–2020 – Naxçıvan Muxtar Respublikası Rabitə və Yeni Texnologiyalar Nazirliyinin Dövlət Tədbirlərinin Texniki Təminatı şöbəsinin, Məlumat Hesablama və İnformasiya Texnologiyaları şöbəsinin rəisi vəzifələrində fəaliyyət göstərmişdir.
2020–2026 – Naxçıvan Dövlət Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmış, eyni zamanda universitetin "Nəqliyyat və informasiya texnologiyaları", daha sonra isə "Elektronika və informasiya texnologiyaları" kafedralarında müəllim kimi fəaliyyət göstərmişdir.
2026-cı ildən – Naxçıvan Dövlət Universitetinin Memarlıq və Mühəndislik fakültəsinin "Elektronika və informasiya texnologiyaları"kafedrasında 0,5 ştat müəllim kimi elmi-pedaqoji fəaliyyətini davam etdirir. Eyni zamanda 15 iyul 2026-cı ildən "Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin direktor vəzifəsində çalışır.
Elmi fəaliyyəti
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları, telekommunikasiya, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal transformasiya, elektron təhsil sistemləri və innovasiya ekosisteminin inkişafı istiqamətlərində elmi-tədqiqat fəaliyyəti ilə məşğul olur. Respublika və beynəlxalq elmi konfranslarda məruzələrlə çıxış etmiş, müxtəlif elmi məqalələrin müəllifidir.
Dərc olunmuş elmi əsərləri
Texnoparklar innovasiyayönümlü və biliyə əsaslanan iqtisadiyyatın qurulmasında mühüm rol oynayır
"Ağıllı kənd" və "Ağıllı şəhər" layihələrinin ölkə iqtisadiyyatına təsiri
Rəqəmsal vətəndaşlıqda kibertəhlükəsizlik və internetdən təhlükəsiz istifadə
Naxçıvan Dövlət Universitetində elektron təhsil şəbəkəsi
Təhsilin keyfiyyətinə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının təsiri
Advantages of Using Metaverse Technology in Cryptocurrency (EFE 2022 Beynəlxalq Elmi Konfransı, Qazaxıstan)
Startaplarda əqli mülkiyyət problemləri (Azərbaycan Texniki Universiteti, Beynəlxalq Elmi Konfrans, 2023)

Гусейн Джафар оглы Аскерли
В 2009–2013 гг. обучался в Нахчыванском государственном университете по специальности «Информационные технологии и системная инженерия».
В 2016–2018 гг. обучался в Нахчыванском государственном университете по специальности «Информационные технологии и инженерия телекоммуникационных систем».
В 2019 г. проходил обучение по программе Global ICT в Республике Корея.
В 2024 г. проходил обучение по программе в сфере ИКТ в Португальской Республике.
Карьера
В 2012–2013 гг. работал преподавателем в Центре компьютерного обучения и интернета Нахчыванской Автономной Республики.
В 2014–2015 гг. работал инженером-электронщиком в Центре компьютерного обучения и интернета Нахчыванской Автономной Республики.
В 2015–2019 гг. занимал должность начальника отдела в Управлении телерадиовещания и регистрации радиочастот Министерства связи и новых технологий Нахчыванской Автономной Республики.
В 2019–2020 гг. занимал должность начальника отдела в Управлении вычислительной техники и информационных технологий Министерства связи и новых технологий Нахчыванской Автономной Республики.
В 2020–2026 гг. занимал должность начальника отдела ИКТ, электроники и образования в Нахчыванском государственном университете, а также работал преподавателем (на 0,5 ставки) на архитектурно-инженерном факультете Нахчыванского государственного университета.
В 2026 г. Он продолжает свою научно-педагогическую деятельность в качестве преподавателя (0,5 ставки) на кафедре «Электроника и информационные технологии» факультета архитектуры и инженерии Нахчыванского государственного университета. Одновременно с этим, с 15 июля 2026 года, он работает директором общества с ограниченной ответственностью «Нахчыванский центр почты и связи».