Naxçıvan Muxtar Respublikasında Şəhid və Qazi övladları üçün “Rəqəmsal Bacarıqlar” üzrə sosial təlim proqramına start veriləcək
26 avqust 2026, 09:39
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi MMC tərəfindən Şəhid və Qazi ailələrinin övladları üçün “Rəqəmsal Bacarıqlar” üzrə sosial təlim proqramı həyata keçiriləcək.
Zəfər Gününə həsr olunan layihənin əsas məqsədi Şəhid və Qazi ailələrinin övladlarının müasir rəqəmsal bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, onların gələcək təhsil və peşə fəaliyyətinə hazırlığının gücləndirilməsidir.
44 gün davam edəcək təlim proqramı çərçivəsində iştirakçılara kompüterdən istifadə, Windows əməliyyat sistemi, Microsoft Word, Microsoft PowerPoint və Microsoft Excel proqramları, internet resurslarından istifadə, bulud texnologiyaları, süni intellektin əsasları və kibertəhlükəsizlik istiqamətləri üzrə praktiki bilik və bacarıqlar öyrədiləcək.
Təlimlər zamanı nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki məşğələlərə xüsusi üstünlük veriləcək.
Layihədə Şəhid və Qazi ailələrinin övladları iştirak edə biləcəklər. Təlim proqramı iştirakçılar üçün tamamilə ödənişsiz təşkil olunacaq.
Təlimlər NPTM MMC-nin Təlim və Tədris sektorunun Naxçıvan şəhərində, Şərur, Culfa və Ordubad rayonlarında yerləşən inzibati binalarında keçiriləcək.
Sənəd qəbulu 27 avqust–27 sentyabr 2026-cı il tarixləri arasında həyata keçiriləcək. Təlim proqramını uğurla başa vuran iştirakçılara sertifikatlar təqdim ediləcək.
“Rəqəmsal Bacarıqlar” sosial təlim proqramı Şəhid və Qazi ailələrinin övladlarının rəqəmsal imkanlarının genişləndirilməsinə, onların müasir texnologiyalardan daha səmərəli istifadə etməsinə və gələcək inkişaflarına dəstək məqsədi daşıyır.

В Нахчыванской Автономной Республике будет запущена программа социальной подготовки по «Цифровым навыкам» для детей погибших мучеников и ветеранов.
26 августа 2026, 09:39
ООО «Нахчыванский центр почты и связи», действующее под эгидой Министерства цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики, реализует социально-образовательную программу «Цифровые навыки» для детей семей мучеников и гази.
Главная цель проекта, посвященного Дню Победы, – развитие современных цифровых навыков у детей семей мучеников и гази, а также укрепление их подготовки к будущей образовательной и профессиональной деятельности.
В рамках 44-дневной программы обучения участники получат практические знания и навыки работы с компьютером, операционной системой Windows, программами Microsoft Word, Microsoft PowerPoint и Microsoft Excel, использования интернет-ресурсов, облачных технологий, основ искусственного интеллекта и кибербезопасности.
В ходе обучения, наряду с теоретическими знаниями, особое внимание будет уделено практическим занятиям.
В проекте смогут принять участие дети семей мучеников и гази. Программа обучения будет организована для участников совершенно бесплатно.
Тренинги будут проводиться в административных зданиях Сектора обучения и образования ООО «НПТМ» в городе Нахчыван, Шарурском, Джульфском и Ордубадском районах.
Приём документов будет осуществляться с 27 августа по 27 сентября 2026 года. Сертификаты будут вручены участникам, успешно завершившим программу обучения.
Социально-образовательная программа «Цифровые навыки» направлена ​​на расширение цифровых возможностей детей из семей погибших и ветеранов, поддержку их более эффективного использования современных технологий и их дальнейшего развития.